M Imre üzente 4 hónapja

Az Infoalap 2024-ben is bemutatta újdonságait a LESEK konferencián

Ma már hagyománynak számít, hogy minden évben sor kerül e nívós rendezvényre olyan cégek, szervezetek részvételével, melyek a látássérült emberek számára kifejlesztett segédeszközeikkel, ötletes játékaikkal, kezdeményezéseikkel jobbá és könnyebbé tehetik a mindennapokat. A Látássérült Emberek Segédeszköz Konferenciája (röviden LESEK) 2024. november 16-án immáron tizenegyedik alkalommal került megrendezésre, ezúttal a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége szolgáltatóközpontjának rendezvénytermében.

Az Infoalap az általa forgalmazott eszközök csaknem teljes palettáját felvonultatta a rendezvényen. A Focus 40 és Focus 14 Braille-kijelzők, valamint a PEARL dokumentumkamera mellett a látogatók rendkívüli érdeklődést mutattak a ClearView Go hordozható digitális asztali nagyító iránt, de sokan kipróbálták a ClearReader+ felolvasó eszközt, az Amigo 8 –at, valamint a RUBY digitális kézinagyító termékcsalád legújabb tagját, a RUBY 10 HD beszédes változatát.

A rendezvény során lehetőség nyílt arra, hogy a Hobby Rádió műsorfolyamában is beszélhessünk az Infoalap munkájáról: az alapítványt a műsorban Szuhaj Mihály, az alapítvány elnöke képviselte, akit az elmúlt egy év eseményeiről, a JOGos érdek projektről, a múlt hónapban nagy sikerrel megtartott szakmai napról, az országlicencről, a tananyagokról, a webes akadálymentességről, valamint a 2025-ös év új szoftvereiről és szoftververzióiról kérdeztek.

Tovább a teljes hírre:

https://infoalap.hu/az-infoalap-2024-ben-is-bemutatta-ujdonsagait-a-lesek-konferencian/

Válasz

M Imre üzente 4 hónapja

"Informatika a látássérültekért" Alapítvány | Vodafone TV helyett OneTV

A Vodafone Magyarország hamarosan teljesen új platformra és márkanévre vált. A OneTV bevezetése a 4iG Csoport márkastratégiai újításának első jelentős lépése. A szolgáltató szakaszosan vezeti be az új tévészolgáltatást, amelynek teljes átállása több hónapig fog tartani.
A márkaváltás teljes folyamata 2025 első felében fog lezajlani. A Vodafone márkanevet végül a One márkanév váltja majd fel nem csak a Vodafone, hanem a 4iG teljes távközlési portfóliójában.

Azok az ügyfelek, akik rendelkeznek Vodafone TV előfizetéssel a Tv-csatornákat mobil készüléken is online nézhetik. Erre eddig a Vodafone TV alkalmazás adott lehetőséget. A Vodafone TV alkalmazást felváltotta az OneTV alkalmazás. Az új OneTV mobilalkalmazás már letölthető az App Store-ból és a Google Play áruházból. A bejelentkezéshez a korábbi My Vodafone fiók azonosítót és jelszót kell használni. Az új platform jórészt megőrzi a régi funkciókat, de teljesen új felülettel rendelkezik.

A Vodafone TV alkalmazás korábban akadálymentes volt, így a látássérült felhasználók könnyen tudták használni képernyőolvasó program segítségével. Az új OneTV alkalmazás jelenleg nem akadálymentes. Képernyőolvasó programmal nem kezelhető, ami ellehetetleníti a használatát a látássérült felhasználók számára.

https://www.facebook.com/infoalap/posts/pfbid0cGKD9sRMDZHP6xh9zFy9oYKDSK3Kmem4mhNp8xVDP9WTijbo7USQLpKfuhdM3EhMl

Tovább a teljes hírre:

https://infoalap.hu/vodafone-tv-helyett-onetv/

Válasz

M Imre üzente 5 hónapja

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány közleménye - Fehér bot napi aktualitások az Infoalapnál
# Budapest, 2024. október 16., szerda (OS)

Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány a Nemzetközi fehér bot
nap alkalmából több speciális tréninganyagot jelentet meg valamint
ezen a napon indítja az Európai Unió által támogatott JOGos Érdek
programjának kommunikációs kampányát is.

Könnyen érthető kommunikáció módszerével készült informatika
tananyagsorozata három új tananyaggal bővül, melyeket egy
halmozottan sérült csoport számára dolgozott ki. Ezekből a
nemzetközileg is ritkaság számba menő oktatási anyagokból a
látássérült és egyben intellektuális képességzavarral küzdő
személyek tanulhatják meg a számítógép-billentyűzet használatát és
az elektronikus levelezés alapjait Windows PC-n, illetve iPhone-on.

Az Infoalap Tudástár szolgáltatásának legfrissebb kiadványai
mostantól a közoktatás fizika és kémia tantárgyainak tanulását
segítik. Az Akadálymentes matematika mellett elérhetővé váltak a
Négyjegyű függvénytáblázat fizika és kémia témacsoportjainak
fejezetei is.

A JOGos Érdek program a közszféra honlapjainak akadálymentességi
vizsgálatát tűzte ki célul, valamint képzéssel és jogi portálok
akadálymentességi auditjával a látássérült jogászokat kívánja
támogatni az internetes akadálymentességhez fűződő jogok
érvényesítése terén.

A megvizsgált honlapok kapcsán tanulmány és útmutató készült,
illetve kapcsolódó kampány fogja segíteni azt, hogy minél többen
visszajelzést tudjanak adni a honlapok és mobilalkalmazások
tulajdonosainak a tapasztalt hozzáférhetőségi problémákról.

Kiadó: Informatika a Látássérültekért Alapítvány

Válasz

M Imre üzente 5 hónapja

BULÁKE: A fehér bot napja alkalmából két látássérült munkatársunk mesél arról.. de miről is? Kezdetekről, nehézségekről, hétköznapokról és nem hétköznapi élményekről.
Fogadjátok, illetve olvassátok Őket szeretettel:

# Jenei András

Az talán már tudható, hogy mi az a bizonyos „fehér bot”, hogy október a látás hónapja, 15-én pedig maga a Fehér bot Világnapja van.
Ám azon kívül, hogy a bottal „a vakok kopogtatnak az utcán és azzal keresik az utat”, a bot még sok mindent jelent nekünk.

Igen, a közlekedésben van a legnagyobb szerepe, s amikor én annak idején megvakultam, ebbe az irányba nyitotta ki a világot számomra. Szemem helyett szemem volt, karom helyett karom. Segített kint, segített bent, mutatott, megmutatott, óvott és igen, sajnos olyan is előfordult, hogy előítéletek okán megbélyegzés ért miatta.
De aztán bebizonyítottam: nem a bot visz engem, hanem én őt.

Én nem a bot vagyok, nem a fehér botos vak, hanem egy ember, aki éppenséggel nem lát és a botot fogja, amivel nemcsak együtt él, de vele él és így együtt az egész világgal.
Mehettem, járhattam, sétálhattam a segítségével. Mert bizony kinyitott egy óriási ajtót a sötét és kicsi szobámból a nagy és színes világba! Vele jártam először külföldön, a tengernél, múzeumok, színházak rengetegjében, de vele repültem kisrepülőn, együtt vettünk részt több filmforgatáson és vele másztam fel egy vadászrepülőgép lépcsőjén, hogy aztán őt összecsukva elhelyezkedjek a pilóta ülésben. Szóval, nem akármilyen élményekhez segített hozzá ez a kis vékony, fém bot.

Ráadásul nem bánt, nem harap, így, ha ilyet látsz, te se félj attól, akinek a kezében van. Lépj mellé és kérdezd meg: Segíthetek?

Nos, így röviden a Fehér bot világnapján, hogy számomra mit jelent a fehér bot.

# Berczi József

Sokan kérdezik, hogy mit jelent számomra a fehér bot.
Most már sok mindent!

Amikor – elég gyorsan – romlani kezdett a látásom, igen ellenszenves volt a bot használata. Nagyon lassan szoktam hozzá, mert nem tudtam használni, mentem mindennek és mindenkinek neki, sűrű bocsánat kérések, magyarázkodások után jelzés értékű lett a használata. Aztán jött a változás, és egyre jobban megkedveltem.

Sok kalandban és néha bosszantó, néha vicces esetben volt részünk.

Megesett, hogy Kelenföldön le volt zárva az aluljáró, és egy biztonsági őr átkisért a vágányon, pedig nem akartam átmenni, aztán a buszhoz akart vinni, de szerencsére erre nem volt ideje, mert a feleségem utolért.

Aztán meg itt vannak a lépcsők, le és fel vezetők. Vagy megbotlottam, vagy kettőt léptem lefelé. Vagy az oszlopok kikerülése! A nagy oszlopok még csak hagyján, de ott vannak azok amelyek pl. a járda szélén ”férfiúi” magasságokban helyezkednek el - ezek igen fájdalmasan hatottak rám…. ;)

Aztán ott vannak a vezetősávok. Ezek igen hasznosak, csak bele helyezed a botot és remekül haladsz. A gond ott kezdődik, amikor rá pakolnak (csomagot, építési anyagot, stb.), vagy épp falhoz, mozgólépcsőhöz vezet. De van, hogy a lépcső előtt pár méterrel véget ér, és mehetsz előre nyújtott bottal, mígnem neki mész valakinek.

Aztán volt még egy sztori az sztk-ban. Feleségem azt mondta, itt várjál! Megálltam egyhelyben, egyszer jön valaki, beáll mögém, aztán még egy, és még egy, vagy hat ember állt már a hátam mögött, mire valaki közülük megkérdezte, mire várok. Mondom, én csak a feleségemet várom. Kissé zúgolódtak, miért nem szóltam – de hisz látták, hogy előttem nincs ablak!!!

Volt még egy: feleségem bement az egyik boltba, odaállított a bejárathoz, hogy várjak ott. Vártam. Egyszer csak valaki megfogta a tenyeremet és belerakott egy marék fémpénzt, és mentegetőzve azt mondta, hogy most csak ennyit tud adni. Hebegtem, dadogtam, mire valaki mondta, hogy nem kéregetek, csak valakit várok. :)

Egyszer, mikor megérkeztem a fogorvoshoz, összecsuktam a botot, mire egy kisfiú a váróban azt mondta anyjának: Anya, a bácsi széttörte a botot! Mire én: Nem törtem szét, mert ez egy varázsbot! A kisfiú odajött megnézni, kinyitottam a botot hagytam összecsukódni – a kisfiú még a fülével is csodálkozott. :)

Ez pár példa, hogy mire jó a fehér bot, tulajdonképpen ők látnak helyettünk. Most már nem is mozdulok nélküle sehová!

https://www.facebook.com/bulake.hu/posts/pfbid02EcGTjEyGTyv18xYJaq1XDzLE785GoaCiSjeT8xs16DEJ6evs5RkRuvmoRytYibhil
___

A látássérültek nemzetközi napja

A fehérbot világnapja White Cane Safety Day

október 15.

“teljes életet élnek, mint bármelyik látó; csupán egyes dolgokat másképp oldanak meg”

A vakok, gyengén- vagy aliglátók is ugyanolyan teljes életet élnek, mint bármelyik látó; csupán egyes dolgokat másképp oldanak meg. Ma már sok olyan lehetőség adott, amely segíti áthidalni a látás hiányából fakadó nehézségeket: technikai eszközök, speciális oktatás és munkalehetőség, stb. 1821-ben Louis Braille kialakította a Braille-írást, amely az egyik legfontosabb „találmány” volt a látássérültek számára.

Magyarországon 1826-ban hivatalosan is elkezdődött a vak gyermekek oktatása, és azóta speciális óvodákat is létrehoztak. 1976-ban indult hazánkban a vakok és gyengén látók egyik legnagyobb segítségének, a vakvezető kutyáknak a rendszeres képzése. Hogy a könyveket is ugyanúgy élvezhessék, a pontírással készült könyvek mellett a hangoskönyvek választéka is egyre bővül, sőt, külön vakok számára létrehozott könyvtárak is vannak ma már (pl. Braille könyvtár, Vakok Digitális könyvtára, stb.). Az MVGyOSz (Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége) mellett több szervezet és alapítvány is működik világszerte és hazánkban is, hogy segítse a vakok és gyengén látók mindennapjait, beilleszkedését, hátrányos megkülönböztetésük leküzdését.

A világnap célja, hogy felhívják a figyelmet a vakok és gyengén látók helyzetére, eszközeikre, segítse széles körű elfogadásukat, a társadalomba beilleszkedésüket. Az ünnepet a vakok egyik legismertebb szimbólumáról, a fehér botról nevezték el.

A fehérbot a vakok utcai közlekedésének közismert és elengedhetetlen segédeszköze. Alkalmazásának gondolata a francia Guilly d Herbemont grófnőtől származik. A párizsi utcán sétálgatva többször megfigyelte a nagy jármű és személyforgalomban félénken és bizonytalanul közlekedő vakok állandó veszélyeztetettségét. A 20-as évek végén Párizs forgalma egyre fokozódott, a vakok veszélyeztetettsége egyre inkább növekedett.

A vakok megsegítésének lehetőségét megtárgyalta az édesanyjával, aki nem értett egyet a lánya igyekezetével, és inkább irodalmi művek Braille rendszerű átírását javasolta a lányának, amely igen divatos tevékenység volt a magas társadalmi rétegek hölgyeinek körében. A kérdéssel mégis tovább foglalkozva egy könnyen felismerhető eszköz kézben hordásának a gondolatát vetette fel. Így jutott a “fehérbot” használatának a szükségességéhez, amelyet úgy a járművek vezetői, mint a gyalogosok távolról felismernek és tudják, hogy közöttük vak ember közlekedik.

forrás: A fehérbot története

https://baloghpet.com/2024/10/15/a-latasserultek-nemzetkozi-napja/

Válasz

M Imre üzente 5 hónapja

Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége (MVGYOSZ): „Fiatal felnőtt koromtól viszonylag sokat utazom kedvtelésből és a munkámnak köszönhetően is. Európa sok országán túl távolibb helyeken is megfordultam. Az ott tapasztaltak inspirálták ezt a szubjektív írást, amelynek kizárólagos célja az élménymegosztás, az érdeklődők ítélkezésmentes tájékoztatása” – e mondatokkal kezdődik dr. Gombás Judit legújabb írása, melyet teljes egészében a Jövő kilátásai honlapon olvashatnak el.

https://jovokilatasai.mvgyosz.hu/2024/10/10/feherbottal-a-nagy-vilagban/

Válasz

M Imre üzente 5 hónapja

Hogyan válik valaki közgazdászból a könyvek és az irodalom megszállottjává? Miben segíti a hangoskönyv-felolvasás egy amatőr könyvfordító munkáját? Egyáltalán miként lesz valaki nyugdíjas éveire német nyelvterületen élő magyarként egy budapesti kiadó újdonsült fordító munkatársa?

https://www.mvgyosz.hu/hirek-hu/becs-budapest-telekapuciner-oszi-interurban-fekete-agnes-felolvasoval/
___

Kezdő látássérült szakácsoknak nagy kihívást jelenthet tojással dolgozni, hiszen annyi látszólagos buktató adódhat! Vajon nem romlott a tojás? Fel tudjuk úgy törni, hogy ne kerüljön bele tojáshéj? Hogyan fogjuk elválasztani a sárgáját a fehérjétől? E kérdésekre igyekszik dr. Gombás Judit a legújabb cikkében megnyugtató válaszokat adni.

https://jovokilatasai.mvgyosz.hu/2024/09/24/latasserultkent-sem-ordongosseg-a-tojas-szetvalasztasa/
___

Legyél te is kölyöknevelő!

Ha szívesen tennél valami jót, ha szeretnél egy szuper társasághoz csatlakozni, ha nyitott vagy arra, hogy megoszd az életedet egy labradorkölyökkel, felkészítve őt egy felelősségteljes munkára, akkor jelentkezz hozzánk önkéntes kölyöknevelőnek!

Nyisd ki a világot egy 8 hetes labrador számára, hogy irányított szocializáció mellett megtanuljon mindent, amire szüksége van, hogy nagyjából egyéves korára készen álljon a kiképzésre, hogy később hű és ügyes társa lehessen egy látássérült embernek.

Fáradtságos, nagy felelősséget igénylő önkéntes munka, de felejthetetlen élmény…

Kiket keresünk?

- nyitott, empatikus, megbízható, szabálykövető embereket,
- olyan elkötelezett önkénteseket, akik vállalják a kölyöknevelés folyamatával járó rendszeres konzultációkon és foglalkozásokon való részvételt,
- aktív személyeket, akik változatos, ingergazdag környezetet tudnak biztosítani egy leendő vakvezetőkutyának,
- ha van saját kutyád, az sem akadály!

Ha mindez igaz rád, és szívesen osztanád meg otthonod egy eleven szőrgombóccal, jelentkezz a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége Vakvezetőkutya-kiképző Központjában Klébesz Kingánál.
telefonszám:
+36 20 331 1116
e-mail:
klebesz.kinga@mvgyosz.hu
___

Fantasztikus napot töltöttünk szeptember 27-én a Vakok Kertjében a szezonbúcsúztató kerti partin. Hetekig izgultunk, hogy az esős idő ne zavarja meg a rendezvényt. Napközben még borongós időben, de felhőtlen jókedvvel érkeztek a vendégek, estére azonban a nap is kisütött. Jóga, zsákbamacska, mézbemutató és -vásár, 3D-nyomtatott termékek bemutatója, pingpong, zenei kvíz, karaoke és az Önként és Dalolva Társulat vérpezsdítő koncertje várta az érdeklődőket a népszerű pihenőparkban. Köszönjük mindenkinek, aki kiállítóként, résztvevőként hozzájárult a rendezvény hangulatához.

Képleírások az egyes fotóknál olvashatóak.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1116807607117223&set=pcb.1116809117117072

Válasz

M Imre üzente 6 hónapja

A program egyik különleges produkciója a New Step Fitnesz és Táncstúdió légtánc-bemutatója lesz, amelyet az egyesület munkatársa, a képzett audionarrátor Őszi Anna Mária fog a látássérült emberek számára még élvezhetőbbé tenni. A gála előtti beszélgetésért klikk ide:

https://rehabportal.hu/elmenyek-az-audionarracio-segitsegevel-interju-oszi-anna-mariaval/

Válasz

M Imre üzente 6 hónapja

Paraszupersztár tehetségkutató verseny, amelyet a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége 2014 tavaszán hirdetett meg fogyatékossággal élő embereknek. Az előadó-művészeti kategória december 5-i döntőjében 19 produkció méretett meg, a nyertesek és az alkotóművészeti kategória nyertesei több mint 2,5 millió forint értékű ösztöndíjat és számos különdíjat vihettek haza.

http://www.meosz.hu/paraszupersztar/
___

Már videófelvétel is érkezett (Alrutz Ferenc, Mohács) a Poklade hatalmas sikeréről a Novi sadi Tamburica FEST-en. A Legjobb Prímás Pozsgai Gergő, a Legjobb Szólista Cselinácz Marko! Az eredményhirdetés megható pillanatai...

https://www.facebook.com/groups/546872215412711/
___

Paraszupersztár elődöntő - Cselinácz Marko

https://www.youtube.com/watch?v=jL5IqCHyNxU

Válasz

M Imre üzente 6 hónapja

Az MVGYOSZ partnerszervezete, a Hobby Rádiót is üzemeltető Net-Média Alapítvány az elmúlt napokban új alapokra helyezte a rádió működését, amely immáron új szerverekről szolgálja ki hallgatóit.

https://hobbyradio.hu/

A költözéssel járó üzemzavar okán a Gépház múlt péntekre tervezett műsora ezen a héten kerül adásba a rádióban.

https://www.mvgyosz.hu/hirek-hu/ujraindult-a-hobby-radio-a-gephaz-elmaradt-musora-is-hallhato-lesz-benne/

Válasz

M Imre üzente 6 hónapja

"Informatika a látássérültekért" Alapítvány: „Sok érdekességet megtudtam más országok kultúrájáról, szokásairól a többi táborozótól”
Hazatértek az ICC résztvevői – Putyera Laura élménybeszámolója

Minden évben más európai országban kerül megrendezésre a Nemzetközi Számítógépes és Kommunikációs tábor, ahol közel 30 ország vak és gyengénlátó fiataljai találkozhatnak egymással, ismerkedhetnek meg az informatika újdonságaival, továbbá egy igazi közösségi élményt élhetnek át ebben a nemzetközi táborban.

A magyarországi látássérült fiatalok tábori részvételét 2005 óta az Informatika a Látássérültekért Alapítvány koordinálja és fedezi annak költségeit. A tavalyihoz hasonlóan idén is két látássérült fiatal és egy kísérő utazhatott a táborba, úti céljuk pedig a titokzatos és gyönyörű Róma volt.

A jelentkezési időszak végén, a beszélgetéseket követően a kuratórium végül Putyera Laura és Farkas Marcell kiutazása mellett döntött, kísérőjük pedig, ahogy az előző alkalommal is, Nagy Bernadett volt.

Laura már korábban is jelentkezett a táborba, régóta szeretett volna kiutazni, de a Covid járvány miatt ez akkor meghiúsult. Idén azonban, mindannyiunk nagy örömére, őrá esett a választás, ráadásul a szervező éppen Olaszország volt, Laurának pedig, akinek tanulmányai is az olasz nyelvhez kötődnek, ez az út különösen hasznosnak ígérkezett.

A szervezők és a kiutazók is izgatottan várták az eseményt, ami után pedig kíváncsiak voltunk arra, ki milyen élményekkel tér haza.
Tovább a teljes hírre:

https://infoalap.hu/sok-erdekesseget-megtudtam-mas-orszagok-kulturajarol-szokasairol-a-tobbi-taborozotol/

Válasz

M Imre üzente 7 hónapja

„A könyvtárak mindig is befogadó intézmények voltak, így, ha valaki bejön hozzánk, annak segítünk. Amikor bejöttek ezek az új dolgok, mi is behoztuk. Egyébként a hangoskönyveket még ma is szeretik az idősebbek, van, aki még kazettán hallgatja őket. Azóta már vannak újabb technológiájú hangoskönyvek is. Én még nem voltam itt, amikor már bejöttek az ún. öregbetűs könyvek, erre is nyitottak voltunk. Később érkeztek a számítógépekre a felolvasó szoftverek. Akkor még nem volt egyértelmű, hogy ezek a számítógépen eleve rajta vannak, ma már igen. Volt egy időben Braille-nyomtatónk is, amit tudtak használni stb. Amikor a könyvtár újított valamit, akkor igyekeztünk arra gondolni, hogy a látássérülteknek is tudjunk valamit nyújtani, mert mi mindenkinek örülünk, aki bejön.” – Gacov Katalin könyvtárigazgató. Klikk ide az interjúért:

https://rehabportal.hu/lathatatlan-tamaszaink-gacov-katalin-a-konyvtar-mindenki-otthona/

Válasz

M Imre üzente 10 hónapja

Közlemény | A Vispero szoftvergyártóhoz visszajutott felhasználói jelzések alapján kiderült, hogy néhány egyéb szoftver telepítése zavart okozhat a JAWS for Windows 2024 képernyőolvasó program májusi frissítésének működésében, ezért ennek kivédése érdekében a cég módosította a szoftver telepítési beállításait, és mindhárom termékéhez új telepítőkészletet adott ki.

Amennyiben bármely felhasználó problémákat tapasztalna a május 13-án kiadott frissítés működésében, akkor javasoljuk, töltse le a módosított telepítőkészletet honlapunkról, és végezze el újra az installálást! Mivel a hibajelenség csak kevés felhasználót érinthet, ezért akik már telepítették a májusi szoftverfrissítést, nem kapnak automatikus tájékoztatást a javított változat elérhetőségéről.

Köszönjük érintett felhasználóink megértését, és további sikeres JAWS, ZoomText és Fusion használatot kívánunk!

-- "Informatika a látássérültekért" Alapítvány

Válasz

M Imre üzente 11 hónapja

Jövő kedden nyit a Vakok Kertje. A szövetség munkatársai ma végezték el a szokásos tavaszi rendrakást, hogy április 16-án tisztaság fogadja a kert látássérült vendégeit. Jelentjük: a kerékpár kerekei felfújva, a játékok letörölve, a kis ház kitakarítva. :) Április 16-tól 12:00 és 20:00 óra között használhatják a kertet a látássérült pihenni vágyók és kísérőik október közepéig.
Képleírások a fotóknál.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=979457604185558&set=pcb.979458190852166
___

A szövetség folyóirata, a Vakok Világa újabb kerek évfordulóhoz érkezett, a lap idén a 85. évfolyamába lépett. A mostani számban több cikkben is beszámolunk az MVGYOSZ megszépült székházának megnyitójáról, olvashatók az újságban az elhangzott beszédek, valamint képes összeállítást közlünk a felújított Sipeki-villáról és az új szolgáltatóházról.
https://www.mvgyosz.hu/hirek-hu/megjelent-a-vakok-vilaga-85-evfolyamanak-elso-lapszama/
___

Néhány héttel ezelőtt jelent meg a Bodor Tibor Hangoskönyvtár síkírású katalógusa, melyben két kötetbe rendezve találhatóak meg a hangoskönyvek legfontosabb leíró adatai. A katalógusban szerzők szerinti alfabetikus sorrendben követik egymást a hangoskönyvek. Egy-egy műről a következő leíró adatok érhetőek el: szerző, cím, a könyv felolvasója, a könyv terjedelme, műfaja, valamint az elérhető formátumot is jegyzi a katalógus (online, MP3, rádiójáték vagy Braille). Az első kötetben a hangoskönyvtár történetéről, a felolvasókról és a számukra alapított díjról is olvashatnak az érdeklődők. A lapokon megjelenített QR-kódok segítségével pedig gyorsan elérhetőek a témákhoz kapcsolódó háttérinformációk is. A második kötet végén összeállítás található az MVGYOSZ szolgáltatásairól, a székházról és a szövetség szakmai feladatellátásáról. A két kötet együttesen 720 oldal, a kiadvány tagi kedvezményes ára kötetenként 2635 Ft.
https://bolt.mvgyosz.hu/?s=katal%C3%B3gus
___

Szeretettel osztjuk meg követőinkkel a Bodor Tibor Kulturális Egyesület április 7-i önkéntes találkozóján készült fotókat. A verőfényes napsütésben sokan látogattak el az MVGYOSZ székházába, a távolabbi megyékből és külföldről jó páran online csatlakoztak be a megbeszélésre. Csodás napot töltöttünk együtt, s amiből bőven jutott mára: örömteli találkozások, szakmai beszélgetések, meglepetés házi sütemények és egy kis székházlátogatás. Ezúton is köszönjük az önkéntes felolvasók pótolhatatlan munkáját!
https://www.facebook.com/photo/?fbid=976996954431623&set=pcb.976997254431593
___

A vakvezetőkutyák figyelme egyetlen pillanatra sem kalandozhat el munka közben. A kiképzésük során megtanulják, hogy amíg dolgoznak, addig más emberekkel vagy állatokkal találkozva sem zökkenhetnek ki a munkából, hiszen ezzel akár szeretett gazdijuk életét is veszélyeztethetnék. És hogy mikor dolgozik egy vakvezetőkutya? A válasz egyszerű: akkor, amikor hámot látsz rajta!

A videóban Benedek Zoltán és Rylie vakvezetőkutya látható, figyelemelterelő tényezőként pedig Angyal Gábor és vakvezetőkutyája, Radar közreműködött. Ezúton is köszönjük nekik!
https://www.facebook.com/mvgyosz/posts/pfbid031m28uofCCFwp3pHrryghFfntygmeteaWvuHdtHU21vMsFQjgChxiKq7SyrdUQkJyl

Válasz

M Imre üzente 1 éve

Mozi vakoknak: „Senkit nem szabad kihagyni ebből az élményből!”
Emlékeztek még a Vakvagányok című filmre? Ez volt Tímár Péter azon alkotása, amit vakokról, vakoknak – na és nekünk, látóknak forgatott. Azóta eltelt 14 év, ám a neves rendezőnek azóta is szívügye, hogy „akadálymentesítse” a filmeket a vakok, gyengénlátók és siketek számára. Tímár Péterrel és munkatársával, Gárdonyi Edittel beszélgettünk.

A Zimmer Feri utolsó forgatási napján egy lövöldözős jelenet közben gumilövedékkel majdnem kilőtték a szemem, a forgatás leállt, engem mentővel vittek a szemklinikára. Az említett jelenet forgatásán olyan helyen álltam, ahol kizárt volt hogy eltaláljon egy gumilövedék, mert előttem volt a kamera az operatőrrel és a kameramannal, tehát valami oka kellett, hogy legyen ennek a balesetnek. Aztán rájöttem: a vakok üzentek nekem, hogy vegyem észre őket, ha már olyan igazán nagy baj nem lett a szememmel. Amikor megszületett bennem az akadálymentesítés ötlete, a film-alámondás technika teljesen ismeretlen műfaj volt, mivel még soha nem készült film vakoknak. 2001-ben elkészítettem a Vakvagányok című filmemet, amely úgy szól a vakokról, hogy azt ők is „látják”. Ekkor készült el a filmtörténet első akadálymentesített filmje. A film levetítése a Vakok Intézetében revelációs hatású volt a célközönség körében, de egyben a módszer letesztelését is elvégeztük vele, mert bebizonyosodott, hogy az alámondásos technikával ugyanúgy élvezi a filmet egy vak, mint a mellette ülő látó. Azt tapasztalom, hogy valamit számított a Vakvagányok is, csak azt sajnálom, hogy egyik tévé sem sugározta, így a 40 ezer mozijegyet váltó nem nagyon tudta megváltoztatni a társadalom masszív tétovaságát a vakokkal szemben. A siketek szerintem többet értek el az elmúlt 15 év alatt, mert van képviseletük a parlamentben. Sajnálom, hogy a vakokat senki sem képviseli, lobbiztam, és lobbizni is fogunk, hogy szülessenek erre megfelelő törvények, például a mozikban sehol nincs audió-narrációs szolgáltatás.

Családháló: Ezért jött létre nyolc éve a Mozgókép Mindenkié Program. Milyen eredményeket értek el eddig?

T.P.: A filmek akadálymentesítése a szívügyem. Az MMP
https://web.archive.org/web/20180520054704/http://ammp.hu/
azután született, hogy megtudtam, hogy a törvény csak a siketeknek kedvezett abban, hogy ezután feliratozni kell a jövőben DVD-n megjelenő magyar játékfilmeket. Feldühített, hogy ebben a törvényben miért nem kötelezik a filmkészítőket, hogy narrációval is lássák el a magyar filmeket vakok számára?! Azóta több kérelmet is elindítottam négy minisztériumba és vagy öt-hat államtitkárságra. 2007 óta eddig csak egy kulturális miniszter adott a saját miniszteri keretéből pénzt, hogy megcsinálhassam egy klasszikus magyar játékfilm akadálymentesítését.
https://csaladhalo.hu/beszelgetesek/mozi-vakoknak-senkit-nem-szabad-kihagyni-ebbol-az-elmenybol/
___

01:15:01 Vakvagányok
https://vimeo.com/919115667
___

Hogyan csináljunk rossz filmet? Tímár Péter tudja

Hirtelen nem tudnék olyan magyar filmes alkotót mondani, akinek egyszerre szerepelt egy munkája egy több évtizedet átfogó kísérleti filmes kiállításon, miközben plakátok hirdetik a fővárosban, hogy a legismertebb filmje alapján megint táncdalest lesz. Ebben a kettősségben már megmutatkozik, hogy mi annyira érdekes Tímár Péterben, aki a karrierjét trükkfilmesként, kísérleti filmek készítőjeként kezdte, majd ezzel a sajátos szemlélettel készítette a nyolcvanas és kilencvenes évek mára közismert vígjátékait: az Egészséges erotika, a nálunk is évfordulós cikkben megénekelt Csapd le, csacsi!, majd a Kádár-korszaki nosztalgiát önkéntelenül bedurrantó Csinibaba.

Somossy elmondta a Telexnek, hogy az alapötlete az volt, hogy a Hogyan csináljunk rossz filmet című könyv alapján készüljön egy olyan film Tímárról, amely bemutatja pályafutásának tapasztalatait, sajátos filmelméletét és a munkamódszerét, és

-- amellyel életműve az őt megillető helyre kerül a magyar film történetében.

Ez a film nem vállalkozik arra, hogy teljeskörűen feldolgozza az életművet, hanem inkább a fontos állomásokkal foglalkozik – mondta a rendező. Az egész estés dokumentumfilm időrendi sorrendben megy végig Tímár karrierjén, szinte kizárólag társalkotók, stábtagok, és néha a rendező megszólalásaival...

A filmet itt lehet megnézni:
https://vimeo.com/919115667

A filmhez készült interjúkból még egy másfél órás extra anyag is készült: harminc videó került fel a YouTube-ra azoknak, akik szeretnének jobban elmélyülni a témában, ezeket itt lehet megnézni. A megszólalók között ott van az Oscar-díjas Deák Kristóf is.
https://www.youtube.com/playlist?list=PL5uQ5vfr8CW8KxrbKkTEYAIlUC_JIEHSe

Válasz

M Imre üzente 1 éve

Mi is az a speciális film? Aki eddig még nem találkozott a sérült emberek világával, joggal kérdezheti, mi is az a speciális filmezés. A fogyatékos emberek életében fontos szerepet tölt be a különböző művészetekkel való önkifejezés, lehetőségeik sérültségükből adódó beszűkülése miatt. Az utóbbi évtizedekben ezeket az embereket sok esetben speciális művészeknek, alkotói tevékenységeiket speciális művészeteknek nevezik. Ugyanebből az okfejtésből ered a speciális filmes elnevezés is.

Az értelmi fogyatékos emberek kintről nézve zárt világban élnek, viszont ha mindezt bentről szemléljük, úgy néz ki, mintha kintről nem lennének kíváncsiak a "bentlakókra". Így merült fel bennem a kérdés: valójában akkor ki is a zárkózott?

-- A speciális filmezés egyik nagy érdeme, hogy mára a sérült emberek a szó szoros értelmében is saját kezükbe vették azt az eszközt, amellyel lebontani kívánják ezt a furcsán kétoldalú falat. Ez az eszköz pedig a kamera. Mindez azt bizonyítja, hogy meg akarják mutatni magukat, gondolataikat, nehézségeiket, örömüket és életüket.

Részlet Fábián Gábor: Álmodtam egyet című könyvéből


A Magyar Speciális Mozgókép Egyesület azzal a céllal alakult, hogy az értelmi fogyatékossággal élő emberek életminőségét a mozgókép lehetőségei által javítsa.

Az Egyesület megalakulása egy olyan civil kezdeményezés, amely minden speciális filmes folyamat támogatására irányul, így a már meglévő folyamatokban való részvételt és segítségnyújtást legalább annyira lényeges feladatnak tartja, mint az új lehetőségek és kapcsolatok felkutatását.

Az Egyesület tagjai között egyaránt szerepelnek speciális filmes alkotók, filmes és színházi szakemberek, valamint a szociális ágazatban sok éves szakmai múlttal rendelkező szociális, gyógypedagógus szakemberek.
http://msmke.net/

Válasz

M Imre üzente 1 éve

Hasonló videókról szóló hírekért erre a listára érdemes feliratkozni:
http://lev-lista.hu/pub/videoavakoknak

Válasz

M Imre üzente 1 éve

Az elmúlt napokban ismét készültek videókról leírások, amelyek elolvashatók az alapítványunk honlapján.
https://www.videoavakoknak.hu/

1. Kötés Alapok 1. – Szemfelszedés

2. Panka kötősulija - Alapok: 10. Fogyasztás I.

3. Staff at WFDB - A Siketvakok Világszövetségének munkatársai

4. WFDB: About us and our Governing bodies - A Siketvakok Világszövetségének szervezete és vezető testülete

5. WFDB's network – A Siketvakok Világszövetségének kapcsolatrendszere

6. WFDB's objectives – A Siketvakok Világszövetségének célkitűzései

7. Szárnyaló pillangók fűzése – Gyöngyfűzés kezdőknek

A videók ezen a linken érhetők el:
https://app.videoforblind.com/latest-videos

Hálásan köszönjük a leírásokat!
Videó a Vakoknak Alapítvány

Válasz

M Imre üzente 1 éve

„Ez nem egy játékbaba” – mondták Tamásnak és Kamillának első gyermekük születésénél. Látássérültként rengeteg előítélettel és nehézséggel kell szembenézniük a mindennapokban, ők mégis a jóra koncentrálnak, és mindent megtesznek azért, hogy megmutassák másoknak: vakon is lehet teljes életet élni. A DW Magyar videója a „fehér bot”, vagyis a vakok és gyengén látók világnapjára.
https://www.youtube.com/watch?v=SunZ85bqfCw

Tamás iskolákban tart előadásokat, ahol a gyerekek a Braille-írás mellett a vakok összes segédeszközével megismerkedhetnek, sőt, azt is kipróbálhatják, milyen letakart szemmel, fehér bottal sétálni. A férfi szerint fontos, hogy fiatalon szembesüljenek ilyesmivel a gyerekek, mert minél előbb ismerik meg, annál fogékonyabbak lesznek a másság elfogadására. Tamás és szintén látássérült felesége masszőrként dolgoznak, abban bízva, hogy nemsokára saját masszázsszalont nyithatnak.

Szerintük a jó kommunikáció és a nyitottság a kulcs mindenhez, de ha van rá hajlandóság, még az olyan problémákat is meg lehet oldani, mint az iskolai üzenőfüzet, amelyet ők a hagyományos módon nem tudtak volna vezetni. A párnak egyébként két gyereke van, de mint Tamás elmondta, nem azért vállaltak gyereket, hogy segítsen nekik, mert előtte is meg kellett oldani a dolgaikat, és most is meg kell oldaniuk őket.
https://telex.hu/belfold/2023/10/15/latasserult-vaksag-gyengenlato-deutsche-welle

Válasz

M Imre üzente 3 éve

January 4, 2001 marked the first World Braille Day. Delegates to the World Blind Union’s 5th General Assembly passed a unanimous resolution to declare January 4, the birth date of Louis Braille, as World Braille Day. The World Blind Union is the international voice of more than 165 million people who are blind, deafblind and visually impaired.

World Braille Day is a tribute to the genius of Louis Braille, who almost 200 years ago, revolutionized the lives of people who are blind, deafblind and visually impaired, with his invention of a simple yet sophisticated reading and writing system of six raised dots.

Braille is critically important to the lives of all people who are blind, deafblind and visually impaired. The ability to read and write in braille opens the door to literacy, intellectual freedom, equal opportunity, and personal security for those unable to read print.

According to the World Health Organization there are approximately 180 million people worldwide who are visually impaired, including between 40 to 45 million people who are blind. It is expected that population growth and aging will cause these figures to double within the next 25 years.

To encourage people around the world to celebrate World Braille Day, the World Blind Union has developed a Web site that includes special community activities and school programs to mark the event.

An international voice of more than 165 million blind, deafblind and visually impaired people around the world, the World Blind Union (WBU) is an international non-governmental organization with members in 160 countries. Its main objective is to change what it means to be blind through advocacy, services and action, to create a world in which blind people are not treated as different, but accepted for who they are.
https://web.archive.org/web/20091224142701/http://www.causecast.org/news_items/7752-celebrate-world-braille-day#

Válasz

M Imre üzente 3 éve

A Braille-írás vagy Braille-ábécé (ejtése: [bráj], nem *[brej]) egy speciális technikát alkalmazó ábécé, amelyet a francia Louis Braille alkotott meg 1821-ben, 12 éves korában a vak emberek számára. Segítségével az ő számukra is lehetővé vált az írás és olvasás elsajátítása.

A Braille-ban való kézzel íráshoz sorvezetőt és stílust használnak. A betűket hátulról domborítják ki, a betűk tükörképi párja szerint.

A vakok nagy része idős korára vesztette el látását, és nem tudta megtanulni a Braille-írást, így a vakos kultúra a szóbeli és az írásos kultúra között speciális helyzetben van. Ráadásul ebben a korban a tapintás érzékenysége is csökken. A vak fiatalok körében népszerűbbek a beszélő képernyőolvasók. Vitatott kérdés, hogyan lehetne népszerűbbé tenni a Braille-írást. Magyarországon csak a vakok 10%-a ismeri.

Sokuk szégyelli megtanulni. A Braille-használók eredményesebbek a tanulásban és a munkában is.

A módszer alapjául egy olyan kommunikációs módszer szolgál, melyet Charles Barbier fejlesztett ki, válaszul Napóleon azon igényére, hogy a katonái csendben és fény nélkül is tudjanak kommunikálni éjszaka. Ez volt az „éjszakai írás”. Ez a módszer túl bonyolult volt a katonák számára, ezért a hadsereg visszautasította. 1821-ben felkereste a párizsi Vakok Intézetét, ahol találkozott Braille-jal.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Braille-%C3%ADr%C3%A1s

Válasz